TEAM ALBERTA


Alberta will be participating in the 17U Midget Boys (Box Lacrosse), 17U Midget Female (Box Lacrosse), 14U Bantam Female (Box Lacrosse), U15 (Men's Field Lacrosse), U15 (Women's Field Lacrosse) and U19 (Women's Field Lacrosse)

REGISTER HERE FOR TEAM ALBERTA

Team Alberta Coaches

Coach Application Form

Box

  • 14U Female - TBD
  • 17U Female - Dallas Smith
  • 17U Male - Philip Smyth

Field

  • U15 Men's Field - TBD
  • U19 Women's Field - TBD

Team Alberta Full Year Program (17U Male and Female Box)

The 2020/21 Team Alberta Full-Year Program will be a year-round high-performance development and competition program aimed at competing in the 2021 CLA National Championships and developing the next generation of lacrosse players.

Team Alberta 17U North Female Schedule

Date  Day Start Time  End Time  Location 
2020/10/11 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/11 Sunday  19:00:00 21:00:00 Turf Training Centre 
2020/10/18 Sunday  11:00:00 12:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/18 Sunday  19:00:00 21:00:00 Turf Training Centre 
2020/10/24 Saturday  20:30:00 22:30:00 Turf Training Centre 
2020/10/25 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/31 Saturday 17:45:00 19:45:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/01 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/07 Saturday  20:00:00 22:00:00 Turf Training Centre 
2020/11/08 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/14 Saturday 17:45:00 19:45:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/15 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/21 Saturday  20:00:00 22:00:00 Turf Training Centre 
2020/11/22 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/28 Saturday  20:00:00 22:00:00 Turf Training Centre 
2020/11/29 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/05 Saturday  20:00:00 22:00:00 Turf Training Centre 
2020/12/06 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/12 Saturday  20:00:00 22:00:00 Turf Training Centre 
2020/12/13 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/19 Saturday  20:00:00 22:00:00 Turf Training Centre 
2020/12/20 Sunday  11:00:00 13:00:00 Tri Leisure Centre  

Team Alberta 17U South Female Schedule

Date  Day Start Time  End Time  Location 
2020/10/07 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/10/10 Saturday  14:30:00 16:00:00 Crescent Point 
2020/10/14 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/10/17 Saturday  14:30:00 16:00:00 Crescent Point 
2020/10/21 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/10/24 Saturday  15:00:00 16:30:00 Crescent Point 
2020/10/28 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/10/31 Saturday  14:30:00 16:00:00 Crescent Point 
2020/11/04 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/11/07 Saturday  15:00:00 16:30:00 Crescent Point 
2020/11/14 Saturday  15:00:00 16:30:00 Crescent Point 
2020/11/18 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/11/21 Saturday  15:00:00 16:30:00 Crescent Point 
2020/11/25 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/11/28 Saturday  14:30:00 16:00:00 Crescent Point 
2020/12/02 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/12/05 Saturday  15:00:00 16:30:00 Crescent Point 
2020/12/09 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/12/12 Saturday  15:00:00 16:30:00 Crescent Point 
2020/12/16 Wednesday 20:00:00 21:30:00 Crescent Point 
2020/12/19 Saturday  14:30:00 16:00:00 Crescent Point 

Team Alberta 17U North Male Schedule

Date  Day Start Time  End Time  Location 
2020/10/10 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/11 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/17 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/18 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/24 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/25 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/10/31 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/01 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/07 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/08 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/14 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/15 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/21 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/22 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/28 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/11/29 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/05 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/06 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/12 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/13 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/19 Saturday 15:30:00 17:30:00 Tri Leisure Centre  
2020/12/20 Sunday  13:15:00 15:15:00 Tri Leisure Centre  

Team Alberta 17U South Male Schedule

Date  Day Start Time  End Time  Location 
2020/10/06 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/10/10 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/10/13 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/10/17 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/10/20 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/10/24 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/10/27 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/10/31 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/03 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/07 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/10 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/14 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/17 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/21 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/24 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/11/28 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/12/01 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/12/05 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/12/08 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/12/12 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary
2020/12/15 Tuesday 20:45:00 22:15:00 Genesis - NE Calgary
2020/12/19 Saturday 20:00:00 21:30:00 Genesis - NE Calgary


Team Alberta Box Evaluations

17U Midget Male, 17U Midget Female and 14U Bantam Female

Try-Out Dates and Location

TBD

Team Alberta Field Evaluations

U15 Men's Field, U15 Women's Field, U19 Women's Field

TBD

Tryout Dates and Location

TBD

TEAM ALBERTA REQUIREMENTS

Players who have not applied by the deadline date will NOT be permitted to try-out.

  • Players must register as a runner or goalie, not both.
  • Players must be registered and playing for a lacrosse club or team in the applicable sector that is under the jurisdiction of the Alberta Lacrosse Association (ALA) for the 2019 playing season.
  • Players may be required to attend more than one try-out camp.
  • Players, Club & Team Alberta coaches are strongly encouraged to work together to allow obligations to both teams to be met. The recommended priority is club games followed by Team Alberta activities.
  • If selected, players and parents are required to sign and adhere to the ALA Code of Conduct.
  • Players are to follow the criteria and rules as set up by the Canadian Lacrosse Association
  • Refunds for tryout fee will only be considered for medical reasons. A doctor's note is required. Refunds are subject to approval and a $10 administration fee.

For more information contact info@albertalacrosse.com

Thank you for your support!